Postoji jedan veliki problem s čišćenjem kuće. Ono nikad nije gotovo. Odradimo planirano, no zadatak se vraća već sljedeći dan ili tjedan. Sjetite se da je vaš dom alat kojim se koristite i potreban vam je plan čišćenja kuće. Njegovo savršeno krajnje stanje nije savršenstvo. Svrha mu je biti kulisa drame života koja se svakodnevno odvija unutar njegovih zidova.
Je li dom uredna kulisa koja olakšava proces rasta ili njegov nered i prljavština ometaju ono što se događa? Ponekad se čini kao da nas briga za nered i prljavštinu ometa u „stvarnim životima“, no to je pogrešno. Scena treba biti pripremljena – to je naš posao.
Cilj je biti redovit na dnevnoj bazi.
Personalizirani plan čišćenja kuće: 3 tipa čišćenja
U vašem personaliziranom planu čišćenja kuće treba imati u vidu da svako čišćenje nije jednako važno. U stvarnosti postoje tri tipa čišćenja koje treba obaviti.
Temeljito čišćenje – micanje stvari kako bi sve temeljito očistili i oribali sredstvom za čišćenje te ostavili površinu bez mrlja.
Površinsko čišćenje – brisanje predmeta prije nego se nakupi puno prašine i prljavštine.
Pospremanje, čišćenje, dovođenje u red – stavljanje stvari na njihovo mjesto.
Ovi procesi moraju se obavljati od niže razine prema višoj – ne možete temeljito ili površinski čistiti prije no što ste pospremili prostor. Temeljito čišćenje nije nešto što treba raditi svakodnevno nego prema potrebi. Stoga u vašem planu čišćenja budite jasni kakvo čišćenje očekujete. Ako na popisu obaveza imate čišćenje, naglasite da se ne radi o detaljnom čišćenju nego treba obaviti samo brzo, površinsko čišćenje. Budite sigurni da ste si zadali primjerenu količinu pospremanja kako bi površinsko čišćenje bilo brzo i jednostavno. Ako ste jasni u svojim očekivanjima, iskusit ćete manju, unutarnju, mentalnu blokadu kad se suočite sa svojim popisom obaveza.
Personalizirani plan čišćenja kuće: 3 vrste zona
Koliko kućanskih poslova trebate uračunati u svoj personalizirani plan čišćenja ovisi o veličini i namještenosti kuće, broju i uzrastu djece te o tome što se redovito odvija u vašoj kući. Kad sastavljate plan, podijelite ga na ove tri zone:
Rublje – kakvo sve rublje perete? Imate li rublje koje se pere na poseban način? Koliko rublja imate? Koliko ciklusa rublja i koliko često perete?
Mokre prostorije (kupaonice i kuhinja) – ove prostorije obično nakupljaju veći nered te se s njima češće i detaljnije moramo uhvatiti u koštac. Stavite na popis mokre prostorije koje morate održavati.
Suhe prostorije (dnevna soba, blagovaonica, spavaće sobe) – prostorije koje nemaju odvode i dalje treba čistiti, no na drugi način. U ovim sobama vaša briga je prvenstveno pospremanje i brisanje prašine. Ako ih redovito obavljate, ovi zadaci nisu teški i mogu se brzo obaviti. Stavite na popis suhe prostorije o kojima brinete.
Jednom kad imate popis područja za koje ste odgovorni, sljedeći korak do vašeg personaliziranog plana čišćenja kuće je da ih podijelite u zone. Na primjer, naš ulaz nalazi se pokraj dnevnog boravka, a blagovaonica je otvorena prema dnevnom boravku. Ove tri prostorije u mojoj rutini čišćenja čine jednu zonu. Broj zona koje imate ovisit će o veličini kuće, no općenito ciljajte na to da imate između tri (u manjim kućama) i šest zona (ako je moguće ne više od šest).
Personalizirani plan čišćenja: raspored u tri dijela
Dakle, nije potrebno sve zone u vašoj kući temeljito čistiti svaki dan. Glavni dio vašeg vlastitog plana čišćenja je da rasporedite posao kroz vrijeme, a zatim se vratite na početak.
Sezonski/godišnje – neke zadatke treba obavljati vrlo rijetko. Koji su to zadaci kod vas? Kod mene su to temeljito ribanje pećnice, vađenje i čišćenje posuđa iz kuhinjskih ormarića i ladica, odmrzavanje zamrzivača. Imate nekoliko mogućnosti za planiranje ove vrste zadataka:
odredite poseban vremenski period kada ćete ih obavljati. Na primjer, ja obično odmrzavam zamrzivač na proljeće, a temeljito čišćenje kuhinje obavljam za vrijeme dugog božićnog odmora.
Rasporedite ih tako da obavite po jedan zadatak svaki mjesec.
„Natrpajte“ ih sve u jedan tjedan, npr. proljetno čišćenje (ne mora biti proljetno).
Tjedno – neke zadatke treba obavljati dosta često, no ne svaki dan. Jednom tjedno ja moram očistiti štednjak, obrisati hladnjak te oprati pod u dnevnoj sobi. Ove zadatke također možete organizirati na nekoliko načina, npr. svaki dan obavite jedan ili dva zadatka s ove liste ili ih sve obavite u jednom danu koji ste odredili za čišćenje kuće.
Dnevno – neke zadatke treba obavljati svaki ili gotovo svaki dan kako bi kaos imali pod kontrolom. U našoj kući ovo uključuje rublje i kupaonice.
Kad odlučite koliko često treba obavljati pojedinu vrstu zadataka, probajte ne idealizirati svoj plan. Nećete se iz zabušanta pretvoriti u mašinu za čišćenje sa savršenom kućom.
Ne zaboravite da vaš cilj nije savršen dom nego kulisa za vaš život koja je tu da vam pomaže, a ne da vas ometa.
Naravno da bi moja pećnica podnijela da ju čistim i jednom mjesečno, no (obično) to nije potrebno više od jednom godišnje. Moj standard za čistoću nije taj da treba očistiti sve što je moguće, nego se temelji na iskrenoj procjeni granice kada nešto više ne može dobro obavljati svoju funkciju. Kuhinjske radne površine treba čistiti barem jednom dnevno, nekad i češće. U hladnjacima se često sakriju stvari toliko dugo da postanu stvarno odvratne, stoga se tim trebam pozabaviti svaki tjedan.
Personalizirani plan čišćenja kuće: 3 rutine u danu
A sada idemo na konkretne savjete – dnevni plan za rješavanje zadataka. Razmislite kada biste u svom dnevnom ritmu 2 do 3 puta mogli izdvojiti 30 do 60 minuta za čišćenje.
Jutro – prije doručka? Odmah nakon doručka? Nakon što djeca odu u školu? Prije vaše kave?
Poslijepodne – nakon ručka? Nakon škole? Prije no što vam suprug dođe kući? Ako planirate svaki dan obaviti jedan tjedni zadatak, izdvajanje uobičajenih pola sata dobro funkcionira. Ako, pak želite sve obaviti u jednom danu, trebat ćete izdvojiti – oko 2 sata jednog poslijepodneva.
Večer – prirodno vrijeme za hvatanje u koštac sa suđem i kuhinjom je nakon večere; ovisno o tome koliko imate energije u to doba dana, u ovo vrijeme možete obaviti i neke od svojih uobičajenih zadataka.
Evo primjera personaliziranog plana čišćenja kuće koji je zapravo vrlo sličan mojem planu. Ne zaboravite da broj i učestalost zadataka uvelike ovisi o vašoj obiteljskoj situaciji i veličini kuće. Ne postoji savršen, idealan plan koji će funkcionirati. Zapravo, kad god dobijete novo dijete ili se preselite u novu kuću, morat ćete obnoviti rutinu zadataka.
Temeljito čišćenje –
Temeljito čišćenje kuhinje za vrijeme božićnih praznika
Čišćenje zamrzivača u travnju
Temeljito čišćenje spavaće sobe za vrijeme božićnih i ljetnih praznika
Ljetni praznici: izaberite najgore područje za temeljito čišćenje i reorganizaciju
Također, za svakih školskih praznika izaberite jedno problematično područje kojim ćete se pozabaviti
Ne treba biti ništa kompliciranije od ovog. Što vam je plan jednostavniji i što ga bolje možete uklopiti u dan, veća je vjerojatnost da ćete ga redovito provoditi.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok